Exkluzivně: ÚOOZ dopadla muže, kteří nastražili bombu do linkového autobusu do Bulharska

2

foto, video

Minulý týden jsme vás informovali o realizaci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V nočních hodinách z 1. na 2. září elitní detektivové z tohoto útvaru zadrželi minimálně 4 muže.

Přitom dva z nich už byli policisty obviněni ze zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení spáchaného ve stádiu pokusu formou spolupachatelství. Tohoto činu se měli dopustit tím, že mladší z obviněných, původem z Ruska, měl zatím s pro policii neznámou osobou, naplnit kanystr směsí benzínu a polystyrenu. K tomuto kanystru pak připevnili plastovou láhev naplněnou stejnou směsí. Inciátorem pak byl časovač  a akumulátor. Nálož byla plně funkční a jenom náhodou nedošlo k zahoření a výbuchu autobusu, ve kterém bylo kolem 30 lidí.

 

Další obviněný si pak podle instrukcí spoluobviněného koupil pod smyšleným jméném místenku a společně umístili bombu do zavazadlového prostoru linkového autobusu na trase Praha – Varna (Bulharsko) 16. května tohoto roku. Naštěstí řidič autobusu zaregistroval podivný zápach se zavazadlového prostoru a při kontrole zavazadel nálož našel.

 

Policisté z ÚOOZ pak ve spolupráci se policisty z Maďarska a Bulharska možné podezřelé, jejich komplice i možné svědky zadrželi a to za přispění Útvaru rychlého nasazení. Oba obvinění měli trvalý pobyt v Praze. Jakou úlohu hrají další dva zadržení,  které se podařilo natočit našemu štábu v tuto chvíli není jasné. Není ani jasné to, zda zatýkání je u konce.  Elitní detektivové na případu stále pracují a více informací zveřejnit nechtějí, aby neohrozili vyšetřování. Výslechy těchto mužů přitom probíhali celou noc. Některé muže dokonce policisté vyslýchali  v kuklách. Jedním z důvodů může být to, aby se před možnými dalšími pachateli neprozradili, právě kvůli probíhajícímu šetření. Dva obvinění muži jsou v tuto chvíli stíhání vazebně.

 

 

Zadržení pachatelů je mezinárodním úspěchem. Zda budou policisté dávat obviněným mužům za vinu i to,  že zapálili začátkem května přímo v Praze autobus stejné společnosti, není v tuto chvíli jasné. Zápalný nástražný výbušný systém byl tedy druhým útokem na stejného dopravce. Motiv je ale vyšetřovatelům zatím utajen, protože obvinění, kterým hrozí osm až patnáct let, s policisty nespolupracují. Znáte totožnost zadržených mužů? Kontaktujte redakci na email [email protected].

 

 

 

 

Sdílejte:

2 komentáře

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture