Jak vypátrat ukradený telefon? V Praze se to podařilo – scéna připomínala film Vrchní, prchni!

0

Únor nezačal pro paní B.M. moc příjemně – pracuje nedaleko OC Nový Smíchov na Praze 5. Tam se také ve čtvrtek 1. února šla naobědvat a následně se rozhodla, že se zajde podívat do obchodu s obuví. Tam jí však v nestřeženém okamžiku zatím neznámý pachatel (pravděpodobně ve spolupráci s více spolupachateli) odcizil mobilní telefon. Naštěstí pro ni je vše zaznamenáno na průmyslové videokameře v obchodě.

Během několika minut paní B.M. celou situaci zjistila a neprodleně z kanceláře zalarmovala svého syna a policii. Synovi poškozené se podařilo přes internetovou službu „Najdi moje zařízení“ lokalizovat polohu mobilního telefonu s přesností na desítky metrů – telefon se podle mapy měl nacházet jen přibližně 50 metrů od obchodu s obuví, kde ji byl odcizen. Signál ukazoval na veganskou restauraci. Na místo okamžitě po upřesnění místa vyrazily hlídky PMJ a OHS a společně s poškozenou vstoupily do restaurace.

Poloha mobilního telefonu – místo nálezu

To, co následovalo, nikdo nečekal. Restauraci, která tou dobou byla plná hostů během několika sekund opustila obsluha – buď se vydávala za běžné hosty, nebo odešla zadním vchodem. Najednou nikdo nebyl ani v kuchyni ani za kasou a zákazníci tak ani nemohli za své jídlo zaplatit. Po na dálku zadaném vynuceném přehrání zvuku na mobilním telefonu se policistům podařilo telefon lokalizovat. Ten se nacházel pod pultem vedle kasy.

Policisté místo znepřístupnili a na místě zajišťovali svědky a lustrovali osoby, které se tou dobou v podniku nacházely. Podle informací agentury AKTU.cz došli ke zjištění, že minimálně dva zaměstnanci cizí státní příslušnosti neměli k pracovnímu pobytu vydané povolení a tedy zde pracovali na černo. Na kamerových záznamech obchodu s obuví později zjistili, že skutečně jedna osoba – pravděpodobně ve spolupráci s jedním nebo dvěma spolupachateli, nejprve do poškozené paní B.M. strčila a následně sáhla do kapsy od kabátu kde odcizila mobilní telefon. Do vegetariánské restaurace kde telefon hlídky nalezly to je přitom jen několik desítek metrů chůze. Existuje tedy podezření, že buď obsluha nebo někdo z restaurace má s krádeží nebo dokonce s krádežemi co do činění. Je to i jedna z vyšetřovacích verzí.

Celou věc si k řešení převzali policisté z MOP Praha 5 Smíchov, kteří celou věc zadokumentovali a budou ji dále šetřit. Je možné, že do celé věci se vloží i kriminální, případně cizinecká policie. Není totiž vyloučeno, že se mohlo jednat o organizovanou skupinu pachatelů, která v obchodním centru a v jeho okolí pravidelně okrádá lidi a poté kradené zboží nosí do zmiňované restaurace. Podle mluvčího pražské policie  Tomáše Hulana musí policisté celý případ rozplést, kdy musí zjistit kdo z personálu by mohl pachatelem krádeže. Příhlédnou také k záběrům z prodejny, kde je krádež zachycena. „Jelikož byl pachatel krádeže „mazaný“ a zakryl si při krádeži tvář šálou, jak je patrné ze záběrů bezpečnostních kamer, musí policisté zjistit, kdo byl konkrétní „strakou“, uvedl dále mluvčí pražské policie.

Díky duchapřítomnosti policistů z PMJ Praha i jejich smíchovských kolegů se mobilní telefon podařilo vrátit šťastné majitelce.

 

Buďte připraveni na nejhorší – zapněte si ve svém telefonu lokalizování polohy!

Stačí mít ve svém zařízení zapnutou službu lokalizace a v případě jeho ztráty nebo odcizení Vám s přesností na několik metrů ukáže, kde se nachází. Musíte však jednat rychle – po vypnutí telefonu nebo vyndání baterie se dozvíte jen poslední polohu. Další podmínkou je, že musí být připojené k internetu na mobilních datech nebo Wifi a mít zapnutou polohu.

Postup pro telefony s operačním systémem Android:
– služba Najdi moje zařízení je ve výchozím nastavení zapnutá ve všech zařízeních Android, ke kterým je přidružen účet Google
– na webové stránce společnosti Google se přihlásíte pod svými Google údaji a to je vše – zobrazí se mapa s lokalizací a dále možnosti telefon zablokovat, úplně vymazat, případně na displej telefonu umístit vzkaz a nebo zapnout na něm vynucené hlasité vyzvánění (i když je zvuk ztlumený).

Postup pro telefony s operačním systémem iOS (Apple):
– na Vašem zařízení musíte mít staženou a nainstalovanou službu Najít iPhone
– pomocí jinéího iOS zařízení, nebo služby Najít iPhone přes webový prohlížeč lokalizujete svá zařízení přidružená k vašemu Apple účtu
– pokud je zařízení vypnuté nebo mimo signál, můžete si i nastavit možnost oznámení, jakmile bude zařízení opět přihlášené do sítě – o tom budete vyrozuměni emailem

 

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture