Kryje Pražské ředitelství policie mezi sebou zloděje?

8

Na redakci serveru Tiseň.tv se obrátili kriminalisté z Pražské správy Policie, kterým vadí chování jejich vedení. To prý údajně kryje mezi sebou zloděje.

Tím by podle dvou nezávislých zdrojů, které má redakce k dispozici měl být operativec 1. oddělní tzv. „vraždařů“ – Aleš Preis.

Tento policista se měl v minulosti několikrát dopouštět krádeží pohoných hmot a to tak, že při tankování přímo na Pražské správě v Kongresové ulici, nejdříve čerpal pohoné hmoty do služebního vozidla, poté otevřel dveře a tankoval do svých kanystrů. Vše by měli dokonce dokazovat čtyři náhrávky z kamerových systémů policejní čerpací stanice.

 

Za tento skutek měl být policista Aleš Preis i potrestán, nikoliv vyhazovem od policie, tak jak tomu je běžné v případu jiných policistů, kteří kradou pohoné hmoty, ale snížením platu o deset procent na dva měsíce.

Redakce serveru Tíseň.tv se proto spojila s operativcem Alešem Preisem. Ten do telefonu popřel jakoukoliv krádež s tím, že se nám ke svému trestu vyjadřovat nebude. Jde podle něj jen o nějakou formální chybu, za kterou dostal trest.

Kontaktovali jsme proto šéfa 1. oddělení velmi zkušeného kriminalistu a teď také scénaristu seriálu případy 1. oddělení, Josefa Mareše. Blízkého kamaráda Aleše Preise. V smskové komunikaci našemu redaktorovi Jiřímu Formanovi na dotaz k jeho podřízenému Aleši Preisovi odpověděl toto:

„Tak to jste mě zklamal. Za prvé, že se s tímto obracíte na mě a za druhé že se o to vůbec zajímáte.“ V druhé SMS po urgenci na odpověď odpověděl: „Do teď jsem si Vás jako novináře vážil. Náhle padáte do bahna bulváru. Proto Vás prosím, abyste si vymazal mé číslo z mobilu a dále se obracel jen na tiskové. Děkuji. “ uvedl dále Mareš.

 

Na tiskový odbor jsme se obrátili a čekáme na odpověď.

Náš informátor blízký vedení Generální inspekce nám tuto informaci potvrdil.  Generální inspekce, s tím ale nemůže nic dělat, protože Preise už potrestal v tichosti a velmi rychle jeho nadřízený s kázeňskou pravomocí. Podle pravidla totiž nelze za stejný přestupek či trestný čin trestat dvakrát. Záznam o trestu je v tzv. kmenové knížce policisty. Pokud Preis krádež spáchal a škoda není větší než 5000 Kč bude tu mít jen přestupek proti majetku.

Redakce serveru Tíseň.tv nemá v tuto chvíli informaci, zda se jedná v případu Preise o trestný čin či přestupek (škoda není větší než 5000). V případě přestupku může nadřízený policisty potrestat pachatele snížením platu. Nicméně podle tvůrce služebního zákona Petra Tomka, pokud šlo skutečně o krádež pohoných hmot, jde  o přestupek se znaky trestného činu a služební funkcionář měl policistu Preise potrestat odnětím služební hodnosti a propustit ho. Pokud šlo o trestný čin, služební funkcionář pochybil a je to zneužítí pravomoci.

Služební funkcionář s kázeňskou pavomocí je náměstek pro kriminální službu krajského ředitelství anebo sám ředitel Luděk Procházka. Sám Procházka v minulosti čelil nařčení z ovlivňování případu „Nezmarová“. Štěpánka Nezmarová – šéfka protoku ministerstva obrany najížděla na policistu, když se snažila dostat do areálu Pražského hradu. Policisté, kteří ji zadrželi, ji pak museli okamžitě na pokyn nadřízeného propustit. Spekulovalo se o tom, že tento pokyn dal přímo ředitel Pražské správy Procházka.  Soudu se ale nepodařilo prokázat, že to byl zrovna on, kdo pokyn vydal.

Případ Preis není jediným problémem Pražské správy. Generální inspekce stíhá jednoho policistu za druhým. Naposledy si došli inspektoři v úterý na kriminálku Prahy I. Jeden z kriminalistů je podezřelý ze spolupráce s organizovaným zločinem. Informaci potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

 

Vyjádření krajského ředitelství k celé kauze níže na odkazu.  K události se samozřejmě s novými fakty vrátíme.

http://www.policie.cz/clanek/reakce-na-nepodlozene-ale-hlavne-nepravdive-informace.aspx

Sdílejte:

8 komentářů

 1. Jen tak informativně, tak opravna veleslaváín si účtuje za opravu aut 750,-Kč za hodinu a jejich opravy setojí opravdu za to. V době kdy ještě jezdily Fabie, nám jedna žrala jako tank, tak jsem si ji připojil ke svůmu počítači a zjistil jsem, že odešla lamda sonda. Tak se to odvezlo do opravy a nečekaně se nikdo neobtěžoval vyměnit, pouze napsali, že ji opravili. Patrně skončila v nějakém soukromém vozidle někoho z těch lemplů co tam pracují. Auto žralo vesele dál a nikoho nezajímalo, že chyba se vrací zpět i poté co jsem ji vymazal z paměti. Původně jsem si myslel, že pouze zapoměly vymazat paměť závad. Jek jsem byl překvapen, že to opravili pouze papírově váam asi nemusím říkat.

 2. Na odboru mezinárodní spolupráce dlouho, velmi dlouho čekal jeden důstojník na nové auto. Mělo být přiděleno do Rumunska. Když ta kára přišla, dostala ji, respektive zabavila ji vedoucí jménem Havránková a jezdí s ní trasu Slaný x Praha. Dostala 10. platovou bez výběrka a velí Lessymu na Slovensku. A Lessy? Ten si ted vesele jezdí pravidelně Slovensko x ČR za naše prachy, v úplně nenabušenějším superbu a komu to vadí? Víte vůbec, kolik důstojníků zneužívá služební auta? Kolik náměstků jezdí na VRZ i stovky kilometrů domů? A vy tady řešíte poldu, co si odlejval do kanystru. Když se nám podělá auto a dáme ho do servisu – do vnitrackého servisu, pravidelně se vrátí s prázdnou nádrží a najetými stovkami kilometry navíc a koho to zajímá ? Nikoho. Hezký, že se snažíte, ale policejní systém Vás pane redaktore semele. Tak jako semlel ostatní. Fandím Vám, poslal jsem Vám email, tak se kochejte. Sportu zdar a odstřelovačům zvlášť.

 3. Nechci nikomu sahat do svědomí, tím méně někoho z čehokoliv nařknout. Ale ptám se? Proč by vůbec byly ccs karty ke služebním autům, pokud by byl pokyn je nepoužívat a tankovat do kanystrů? Považuji to za nesmysl. Na našem ředitelství se do kanystrů tankovat naopak nesmí, aby se zamezilo různým odlíváním kamkoliv. Kdysi takhle autaři rovnali průměrnou spotřebu u aut. Kde bylo pod, tam se přidalo, kde bylo nad, tam se ubralo… Ale to už se nedělá….
  A hlavně. Kde je odpověď na otázku, zač byl kolega potrestán. Teda spíš, kde je ostrá odpověď dotčených vyvracejících tyhle pochybnosti? A byl vůbec potrestán za tankování do kanystrů nebo je to celé blbost? Dáda

 4. Roman Pavlík on

  Aby jste omluvili možné moje gramatické chyby, v současné době jsem v plném invalidním důchodu, prodělal jsem velmi těžkou mozkovou příhodu, takže gramatické chyby omluvte. A pokud by jste chtěli upřesnění….na 1.oddělení SKPV jsem pracoval 6 let, kam jsem přešel z hospodářské kriminálky. Po odchodu od policie jsem pracoval u ZZS Praha a při tomto jsem vystudoval VOŠ zdravotní obor Diplomovaný zdravotnický záchranář a celou dobu udržuji styky s kolegi z bývalých pracovist, takže se mě takovéto nepodložené nařčení hrubě dotýká, zejména,když někdo pomlouvá a uráží mého přítele,kamaráda a bývalého partáka,se kterým jsem řešil nejeden případ.

 5. Roman Pavlík on

  Vážení….dovolte mi, abych zde vyjádřil svůj osobní názor. Měl jsem tu čest pracovat s Alešem Praisem a musím říci, že neznám slušnějšího a poctivějšího poldu. Pokud se jedná o tankování do kanystru, k tomu můžu říci jen jedno. I blbec ví, že na čerpací stanici,kde se tankuje do služebních vozidel je bezpečnostní kamera umístněná asi 4-5 metrů vysoko a zabírá prostor u stojanu. Vím, že jste se jistě nezajímali proč tankoval do kanystru….Já osobně jsem tankoval do kanistru také, když jsem jel na delší služební cestu a benzín nebo naftu jsem měl jako rezervu. Vozidlo má sice kartu CCS,ale je nakázáno, tankovat a tuto používat v krajním případě, protože palivo je v Kongresce levnější. Takže i já jsem kradl? To snad ne? Víte vůbec, že při tankování musí na stojan přiložit kartu vozidla a osobní kartu? Že existuje kniha,kam se píší jízdy,kilometry a že každý měsíc se dělá průměrná spotřeba? Nechápu, jak můžete dělat z prdu kuličku a zkušeného kriminalistu nazývat zlodějem? Připadá mi to, jako by bylo málo zločinnosti v ČR a tak hledáte prkotiny. Nevěřím, že by Aleš něco ukradl, mohlo dojít k pochybení ve vykázání pohonných hmot,špatného zápisu du knihy jízd nebo pod. ale urřitě ne ke krádeži. Za tento kázenský přestupek již byl potrestán jak jsem se dočetl, a nevěřím, že by ředitel Krajského ředitelství plk.Procházka kryl trestný čin,kdyby k němu došlo,ale dle toho co jsem si zde přečetl, došlo ke kázeňskému přestupku a tento byl vyřízen v rámci jeho pravomocí. Nechápu a nerozumím tomu, co jste zde vyplodíli…..já bych se styděl a prosím,nejdříve si ověřte informace co a jak a poté pište odsuzující články a hanobte policistu o kterém nic nevíte. Já Aleše znám 15 let a věřte, že ani tento pomlouvačný článek,který jste o něm napsali mi nezkazí úsudek, který o něm mám.Roman Pavlík

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture