Metro 2018, jedno z největších cvičení za poslední roky!

0

20. června, půl druhé ráno, ze stanice metra Muzeum na Václavském náměstí se ozývá střelba a křik, po chvilce z metra vybíhá pár  vystrašení a lehce zraněný lidí. Během pár minut na místo přijíždí první hlídka policie a okamžitě po vstupu do metra zneškodňuje jednoho ze tří útočníků. Během dalších pár minut na místo dojíždí speciálně vycvičená, šestnáctičlenná jednotka policie, ta zajistila celý prostor a dalšího z útočníků zneškodnila, třetí útočník se odpálil v jednom z vagónů metra. Na místě je třicet mrtvých a jednatřicet těžce zraněných, mezi nimi i jeden policista. Mezitím na místo dojíždí další jednotky policie, hasičů a záchranářů. Začíná dlouhá a náročná akce při které se musí všichni účastníci teroristického útoku dostat co nejdříve z metra a všechny zkontrolovat a zraněné ošetřit a transportovat do nemocnic.

V řádu několika desítek minut jednotky zabezpečily celé okolí stanice a vytvořily bezpečný prostor ve stanici metra pro další zásah záchranářů a hasičů, kteří se budou starat o raněné. Na místě je v tuto chvíli na dvě stovky lidí. Dalších jednašedesát mrtvých a zraněných policisté roztřídí a pomůžou jím s evakuací. Hasiči pomáhají s vynášením osob do sanitních vozů, hasičští chemici provádějí preventivní monitoring případného výskytu nebezpečných látek na místě a u zraněných osob. Dále hasiči na místě zajišťují týlové zabezpečení pro všechny složky a ve spolupráci s Českým červeným křížem logistickou podporu.

Mezitím na místě vzniklo operační středisko záchranné služby, dorazilo šest posádek rychlé zdravotnické pomoci společně s lékařskou posádkou, inspektorem provozu a také speciální vůz Atego. Společně s policií začali zraněné a mrtvé osoby třídit takzvanou METODU START . 

Cvičení počítalo s tím, že z bezpečnostních důvodů bylo zastaveno metro po celé Praze a byl aktivován traumaplán ve všech nemocnicích na území hlavního města. Později byl z Krizového štábu hlavního města Prahy vyhlášen třetí stupeň ohrožení terorismem a kontaktována Armáda ČR.

Na cvičení se podílely jak všechny základní složky IZS, tak z ostatních složek například i strážníci. Strážníci zejména zajišťovali bezpečnosti místa cvičení, ale v reálné situaci není vyloučeno, že by na místě zasahovali jako první.

Celkově se jednalo o jedno z největších cvičení bezpečnostních a záchranných složek za poslední roky a v následujících týdnech specialisté celé cvičení vyhodnotí. Cvičení mělo za úkol zlepšit koordinaci v případné reálné situaci.

 

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture