V Běchovicích zasahovali hasiči v protichemických oblecích. Unikl kyanid draselný

0

Do Běchovic byly vyslány jednotky hasičů ze Satalic před půl osmou večer. V areálu chemické laboratoře v ulici Podnikatelská unikl kyanid draselný. Ten se používá například v klenotnictví nebo je  důležitou součástí lázní pro galvanotechniku (galvanické pokovování) – zinkování stříbření.

Proč látka unikla se zatím neví. Na místě byl jeden zraněn jeden z pracovníků laboratoře. Měl řezné poranění horní končetiny. Evakuace zaměstnanců nebyla nutná, svévolně opustili zamořenou laboratoř před příjezdem složek IZS. V laboratoři se také spustilo speciální odsávání chemikálií.

Hasiči museli na průzkum laboratoře použít speciální protichemické obleky. Při návratu se pak museli hasiči dekontaminovat. Uniklé množství kyanidu zasypali sorbentem. Žádné další nebezpečí nehrozilo. Případ vyšetřuje policie.

Kyanid draselný byl v minulosti mimo jiné i oblíbeným jedem nacistických pohlavarů. I při malém množství hrozí smrt do několika sekund. Cyankáli se otravil Adolf Hitler se ženou  či Heinrich Himmler. V roce 2017 ho použil ke své smrti například i generál bosenských chorvatů odsouzen za válečné zločiny na 20 let Slobodan Praljak.

 

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture