V Jeseníkách spadla lavina. Jeden člověk zemřel

0

Jednoho člověka resuscitovala horská služba v Jeseníkách. Lavina měla spadnout zhruba před hodinou u Pradědu poblíž Velkého kotle. Na místě zasahoval i vrtulník. I přes veškerou péči záchranářů muž zemřel. Další dva skialpinisty se podařilo zachránit. V horách nyní platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

„Zvýšili jsme lavinový stupeň především kvůli novému sněhu, zvýšení stupně potvrdily i opakované kompresní testy. Na měrné tyči na Ovčárně máme přes 70 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech je maximálně 90 centimetrů. Během týdne napadlo kolem 15 až 20 centimetrů, který postupně usedá. Stále hustě sněží, teploty se drží kolem minus pěti až šesti stupňů, v tuto chvíli je dokonce sedm pod nulou,“

řekl  dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek.

V zimě je Velký Kotel znám častým lavinovým nebezpečím. Poznáte to i v létě podle křížků nacházejících se podél stezky. Naučná stezka Velkou kotlinou (po modré) je jednou z nejkrásnějších v celých Jeseníkách.

Do Velkého Kotle se dá přijít po žluté stezce z Karlova. Oproti modré naučné je ze začátku mnohem zajímavější, protože od začátku vede lesem. Žlutá stezka vede normálně pouze na rozcestí Nad Ovčárnou. Po cestě se ale u značky na stromě dá sejít během patnácti minut do velkého kotle a dále pokračovat po modré.

Připravujeme podrobnosti

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..