Vojenský speciál přivezl padlého vojáka v Afganistánu. Rakev s jeho ostatky doprovázel jeden z jeho psů

0

Ve středu 24. října kolem půlnoci dorazil vojenský speciál s ostatky padlého vojáka na letiště Praha – Kbely. Český voják zemřel toto pondělí v afghánské provincii Herát. Za poslední tři měsíce je to již třetí útok.

Dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka se stal obětí střelby afghánského vojáka. Útočník, který byl po útoku zajat, necílil primárně na české vojáky, nýbrž na příslušníky koaličních sil. Nejsou to ani dva měsíce, co kynolog Procházka odjel se svými psy na šestiměsíční misi, nyní se domů vrací pouze jeho ostatky.

Tomáš Procházka byl špičkový kynolog z Centra vojenské kynologie Chotyně. O svůj život přišel na misi, ve chvíli kdy jel na korbě vozu s jedním ze svých psů. Oba dva psi útok přežili a po důkladné prohlídce budou ustájeni do kynologického ústavu a znovu zapojeni do výcviku.

Lidé budou moci zapalovat svíčky na pietním místě, které vznikne ve vestibulu radnice v Hrádku nad Nisou na Liberecku, kde Procházka žil se svoji rodinou.

Tělo padlého vojáka bylo přivezeno vojenským speciálem na letiště v pražských Kbelích ve středu v noci, kde proběhl smuteční ceremoniál. Rakev zahalenou do české vlajky z letadla vynesla čestná jednotka, kterou doprovázel jeden ze psů rotmistra zesnulého Procházky. Poté promluvil vojenský kaplan Petr Šabaka. Na letištní ploše při smutečním ceremoniálu zazněla česká hymna zahraná Armádou České republiky. Ta patřila zahynulému vojákovi, kterého dnes ministr obrany Lubomír Metnar povýšil do hodnosti štábního praporčíka. Následně vojáci odnesli rakev do pohřebního vozu a za doprovodu motocyklů odjel směrem k Ústřední vojenské nemocnici.

Spolu s rotmistrem Procházkou přiletěli také dva zranění vojáci, kteří byli ihned po příletu převezeni vrtulníkem do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Smutečního ceremoniálu se zúčastnil Prezident Miloš Zeman spolu s kardinálem Dominikem Dukou nebo šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). U příletu byla přítomna také rodina padlého vojáka, ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata a další představitelé ministerstva obrany a Armády ČR.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture