V rozmezí několika minut přijali pražští operační důstojníci tři tísňová volání spojené se střelnou zbraní. Nejdříve střelba v nemocnici na Vinohradech, střelba z brokovnice před barem ve Vršovicích a poté muž s pistolí na Praze 8. Tři mimořádné situace, které museli vyřešit pražští policisté v jednu chvíli. Vše výše zmíněná oznámení přišla v rozmezí několika málo minut.
„Na konci ulice Davídkova jsme viděli chlapa se zbraní, mířil směrem na Libereckou ulici,“ tak znělo první volání na linku 158. Volající nahlásil, že v ulici Davídkova viděl muže s pistolí. Operační Hanka tak na místo vyslala nejbližší možné hlídky. Muž se zbraní v ruce potácející se po ulici má vždy prioritu a na místo tak vyjíždějí zejména hlídky, které disponují balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi.
Avšak než operační důstojnice Hanka stihla dostat zpět důležité informace z Davídkovy ulice, musela už řešit další, dosti podobnou mimořádnou situaci. Pacient ve vinohradské nemocnici na hematologii postřelil své dva spolupacienty. Jednoho zastřelil, druhého velmi vážně zranil. Psali jsme zde. I sem Hanka vyslala několik hlídek, opět ty, které disponují balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. První na místo dorazily hlídky Pohotovostní motorizované jednotky a poté i Speciální pořádková jednotka. S nimi na místo vyjel i velitel policie.
Už teď vcelku složité a mimořádné situace v metropoli ale neměly konce a na linku 158 volal další muž, že ve Vršovicích před barem střílel muž s brokovnicí. „Prosím vás, máme tady útok střelnou zbraní, týpek je venku a je ozbrojenej,“ zněla slova volajícího, který tou dobou seděl v baru a koukal přímo na střelce. První na místě byla hlídky PMJ, a to do minuty a půl od volání. Jelikož se jednalo o profesionály, tak muže rychle odzbrojili a zadrželi. I v tuto chvíli ale museli použít dlouhé střelné zbraně, jelikož i zde byla možnost, že opilý střelec znovu vystřelí. Psali jsme zde.
V Davídkově ulici měl muž naštěstí jen airsoftovou pistoli. Toto hlídky policie ale nevěděly a musely postupovat tak, jako kdyby se opravdu jednalo o ostrou střelnou zbraň.
Operační důstojník je tzv. na vysílačce a přes tu řídí veškeré hlídky v terénu. Operační musí umět rozvrhnout všechny síly a prostředky policie tak, aby krizovou situaci policisté zvládli, ale aby si zároveň neodkryli území pro další mimořádné situace. Pro Prahu jsou tři hlášení o střelbě velmi netradiční a nejsou obvyklá. Policisté z terénu se ale shodují na jednom, pokud vše koordinuje silný a zkušený operační, dá se vše poměrně bezproblémově zvládnout a to je pro policisty na ulici velmi důležité.
Na operačním středisku nejede každý sám za sebe, ale je to především o týmové spolupráci. Od operátora, který událost nabírá na tísňové lince až po řídícího důstojníka, který koordinuje činnost hlídek v terénu. Je to operační středisko, které policistům radí, jak mají postupovat, dodává jim informační support a zajišťuje další logistiku pro hlídky v terénu v případě mimořádné situace. Operačního důstojníka může dělat ten, kdo má za sebou minimálně pět let praxe u policie a umí zvládat stresové situace, o ty totiž na operačním není vůbec nouze. Dokládají to i hovory z tísňových linek, kdy lidé okamžitě žádají o pomoc a v tuto chvíli jde o minuty. Jedno špatné rozhodnutí může stát někoho i život.