Video: Během 20 minut 16 řidičů, kteří nezastavili na stopce

2

Na čerpací benzínové stanici v ulici Jana Želivského se podařilo štábu AKTU.cz nachytat 16 řidičů, kteří nezastavili na STOPCE při výjezdu z čerpací stanice. A to vše během 20 minut.


Řidiči tím riskují pokutu až do výše 2000 korun podle paragrafu 4 c zákona 361/2000 zákona o silničním provozu. Paradoxně řidič může tento přestupek opakovat do nekonečna.

Nezastavení na stopce může mít pro řidiče někdy i fatální následky. Už při 50 km rychlosti zejména u malých aut může při vjetí do komunikace a následnému nárazu projíždějícího auta dojít k těžkým zraněním.

 

Sdílejte:

2 komentáře

  1. Řidič má v případě STOPky povinnost zastavit, pouze však v takovém místě, odkud má náležitý rozhled. Pokud tedy stojí několik aut za sebou na vedlejší a dávají přednost a v daném místě je STOPka, neznamená to, že každý musí na hranici křižovatky zastavit a rozhlédnout se, pouze však za podmínky, že ze svého 2., 3., 4. nebo dalšího místa na hlavní vidí dostatečně dobře, aby mohl dát přednost.

    Totéž pak platí i železniční přejezd. Pokud je teda dané místo dostatečně přehledné, pak každý nemusí zastavovat, pokud na silnici nebo železniční trať vidí. Pokud byste se tedy setkali s tím, že byste v takovém případě STOPku po rozjetí projeli a nezastavili znovu na hranici křižovatku a měli jste již z dalšího místa dostatečný rozhled a policisté nebo strážníci Vám snad chtěli uložit pokutu za povinnost nezastavit, pak pokud jste nejméně jednou zastavili v té koloně a bylo to v místě, odkud byl dostatečný rozhled, tak už podruhé nebo poxté na hranici křižovatky zastavit nemusíte.
    A jen na závěr – zastavování na STOPce je takový dobrý příklad na materiální aspekt. Principem požadavku zastavit je totiž mít dost času na rozhlédnutí se a dání přednost v jízdě. Ale co to je vlastně zastavit? Na jakou dobu se kola musí nepohybovat, aby se jednalo o zastavení? A dá se z materiálního hlediska dostatečně rozhlédnout a případně přednost, pokud se auto pohybuje rychlostí 0,1 km/h? Nebo 0,5 km/h? Nebo 1 km/h? Nebo 5 km/h? Hranice není jasná a hlavně není jasné, za jaké časové období se má nepohybování kol měřit. Určitě by to byl pěkný akademický příklad někam k Nejvyššímu správnímu soudu, na kterém by bylo možné přednosti materiálního aspektu názorně ilustrovat.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture