Aktivisté vnikli do areálu dolů Bílina a vylezli na obrovské rypadlo!

0

Šestnáct aktivistů (hnutí Limity jsme my) vniklo brzy ráno do dolu Bílina na Mostecku, poté vylezli na vrchol jednoho z největších těžebních rypadel v ČR a připoutali se. Po deváté hodině ráno do dolu vniklo i několik aktivisté z pochodu odpůrců těžby z nedalekého kempu. Podle policie byl pochod povolený. Cestou se ale asi třetina aktivistů z pěti set oddělila a vnikla do areálu dolů.

Část obsadila uhelný překladač, menší část poté zamířila směrem k rypadlům. Zasahovat musela policie včetně těžkooděnců. Policisté tady byly ze Speciální pořádkové jednotky z Prahy a Ústí nad Labem. Některé zákroky prováděla i Krajská pořádková jednotka z Plzně či Ústí.

Policisté aktivisty vyzvali, aby se vrátily na stanovenou trasu, aktivisté neuposlechli a tak byli zadrženi, celkový počet zadržených byl kolem šesté 234. Část demonstrantů, kteří pronikli do důlního díla je podezřelá z postupu proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Kvůli aktivistům byla těžba v dole obnovena až po dvanácti hodinách. V provoze bylo kolem 150 lidí, ti nemohli vykonávat svou práci. Ale uhlí se dnes netěžilo, stroje měly pravidelnou odstávku.

Zasahující policisté si zachovali chladnou hlavu a postupovali v klidu a to i přesto, že aktivisté je absolutně ignorovali a provokovali k agresi.

Kolem osmé hodiny z vrcholu rypadla slezlo posledních 13 aktivistů. I prostor dolu aktivisté opustili. Počet zadržených se tak navýšil.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture