Češi se poprvé v historii stali mistry světa v požárním sportu

0

Ve dnech 12. – 16. září se konalo Mistrovství světa v požárním sportu. Na Slovensko byl vyslán tým mužů a žen z České republiky. Čeští hasiči pak vybojovali zlatou medaili.

Minulý týden přijeli Češi na Slovensko vybojovat svou první vítěznou medaili v požárním sportu. V Bánské Bystrici se konalo XIV. Mistrovství světa mužů a V. Mistrovství světa žen v požárním sportu. Poprvé v historii si Češi vybojovali zlatou medaili a stali se tak mistry světa.

První disciplínou, která se konala hned první den, byl výstup na cvičnou věž. Tam si nejlépe vedli sportovci Jakub Pěkný, Ladislav Filip nebo Milan Netrval.

Druhý den v běhu na 100 metrů s překážkami excelovali se svými skvělými časy závodníci Pavel Krpec, Lukáš Kroupa a rekordman Daniel Klvaňa.

Do druhého místa se posunul český tým v disciplíně štafety 4 x 100 m. V této disciplíně první člen překonával domeček, druhý bariéru, třetí s hadicemi přebíhal kladinu, napojoval hadice na rozdělovač a proudnici a v pásmu odpojení proudnici zase odpojil, aby ji předal poslednímu členu, který uhasil hořící směs v nádrži.

Soutěž byla zakončena požárním útokem. Disciplína spočívá v tom, kdy sedm soutěžících dokáže v čase kolem 30 vteřin propojit zdroj vody, motorovou stříkačku, hadice, rozdělovač a proudnice a doběhnout ke dvěma terčům do 90 metrů vzdálených a naplnit je proudem vody. Před touto disciplínou byli muži na průběžném 1. místě spolu s Rusy a Bělorusy se stejným součtem bodů za jednotlivé disciplíny.

Češi se tak se součtem 11 bodů stali poprvé v historii mistry světa v požárním sportu pro rok 2018 před druhou Ukrajinou a třetím Běloruskem.

Čeští závodníci tak doplnili řadu mistrovských titulů ve všech ostatních kategoriích – dorostenci, dorostenky, junioři a ženy.