Chlapec pobodal svou spolužačku a utekl, navedla ho k tomu jeho přítelkyně. Oba dva byli teď odsouzeni

0

Celý incident se stal minulý rok 13. listopadu po desáté hodině večerní v Dyšínské ulici v pražských Horních Měcholupech. Útočník zde surově pobodal svou spolužačku, zasadil jí téměř 64 bodných rad. K celému činu ho navedla jeho přítelkyně. Na místo tenkrát vyjela i pražská mordparta. Za pokus o vraždu spolužačky dnes uložil pražský městský soud osmnáctiletému studentovi čtyři roky vězení. Chlapcova přítelkyně si odpyká o rok méně za to, že ho navedla. Mladistvému chlapci hrozilo maximálně deset let za mřížemi, dívce nanejvýš pět let. Verdikt zatím není pravomocný.

O případu jsme psali zde – Přes deset bodných ran zasadil útočník mladé dívce v Horních Měcholupech

Chlapec se nejdříve pokusil svou spolužačku podříznout zezadu, to se mu nepovedlo, podle soudu se příliš bál, kdyby ale na krk nožem přitlačil, byla by to rána poslední. Když se dívka útočníkovi vysmekla a začala křičet zasadil jí dalších 64 bodných ran v oblasti hlavy, obličeje, hrudníku a rukou. Život jí zachránili svědci, kteří si incidentu všimli. Chlapce zaplašili a do příjezdu policie dívce poskytovali první pomoc. Záchranáři, kteří dorazili na místo museli pak dívku zaintubovat a co nejrychleji dostat na operační sál.

Chlapce prý k tomuto činu dovedla jeho přítelkyně. Ta v létě přišla na to, že jí byl s dívkou nevěrný, podle soudu mu opakovaně vyhrožovala, že spáchá sebevraždu pokud dívku nezabije, chlapec jí to uvěřil. Znalci mimo jiné uvedli, že jejich vztah byl patologický a že útočník byl na přítelkyni zcela závislý, mimo jiné ho přítelkyně přes aplikaci neustále kontrolovala, kde se nachází. U chlapce se rozvinula také porucha přizpůsobení (Tato porucha vzniká jako reakce na výjimečně silný fyzický či psychický stres).

Náctiletý útočník  se ale k vraždě poměrně dlouho odhodlával. Na spolužačku, kterou měl zabít čekal už 6. listopadu v místě, kde bydlela, ta na něj neměla ale čas. O den později se setkali a procházeli se spolu v lesoparku. Oběť u soudu vypověděla, že na sobě měl tehdy pracovní rukavice a neustále opakoval, že se jeho přítelkyně zabije. K činu se tehdy podle soudu neodhodlal, přítelkyně mu ale zrovna zajišťovala alibi tím, že platila jeho kartou na Hlavním nádraží.

13. listopadu, v den útoku si útočník na svou oběť počkal v rukavicích se zavíracím nožem. Po tom, co dívku pobodal odjel za svou přítelkyní. Po činu se chovala zcela racionálně, zahlazovala stopy, poznamenal na adresu obžalované Kadlec. Dívka také popírala, že by přítele k takovému činu naváděla, soud se ale přiklonil k tomu, co tvrdil mladík. Společně musí napadené studentce uhradil 2,3 milionu za způsobenou ujmu. Chlapec musí navíc zaplatit 360 tisíc zdravotní pojišťovně a 50 tisíc ministerstvu spravedlnosti, které oběti poskytlo peněžitou pomoc.

Státní zástupkyně požadovala pro oba mladistvé obžalované ekvivalent výjimečného trestu u dospělých, tedy potrestání v sazbě pěti až deseti let vězení. Podle soudu to ale u dívky kvůli právní kvalifikaci jejího skutku vůbec nepřicházelo v úvahu. U chlapce pak soudce tuto možnost nevyužil s ohledem na to, v jakém psychickém stavu mladík v době činu byl. Chlapec volil v hlavě mezi smrtí jedné ze dvou dívek, odporuje to jeho přirozené povaze, není to typický násilník.

Soud oběma obžalovaným ukládal v souladu se zákonem o soudnictví ve věcech mládeže trest v sazbě jednoho až pěti let vězení. Kdyby byl útočník o půl roku starší, od soudu by odešel zhruba s patnáctiletým trestem.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture