Kauza: Firma na opravy vodoměrů se deset let chlubila akreditovaným certifikátem ISO. Ten ve skutečnosti neměla. I přesto získává zakázky.

0

Reportérům Aktu.cz se podařilo zjistit že některé firmy zneužívají certifikaci ISO 9001. Jde o Certifikát který dostává společnost na základě velmi přísného auditu řízení managmentu. Velmi zjednodušeně řečeno, certifikát s normou ISO 9001 znamená pro zákazníky jistotu, že společnost má vysoký standart při poskytovaní svých služeb a hlavně že jedná se zákazníky více než korektně. Jednou takovou firmou je společnost Renova, která podniká s vodoměry a měřiči tepla. Zároveň společnost Renova ověřuje vodoměry.

Ve svých oficiální materiálech a nabídkách jsou dokonce značky, které používají akreditovaně certifikované společnosti když normu ISO získají.  Firma Renova podle našeho zjištění certifikát ISO 9001 měla naposledy v roce 2006 a znovu ji získala o deset let později konkrétně před měsícem a to, když se o případ začali zajímat novináři. Během uplynulých deseti let společnost Renova mimo jiné na základě falešného certifikátu vyhrála nejedno výběrové řízení . Neplatnost certifikátu  ISO 9001 Renovy dokládá  korespondence redakce s firmami, které mají možnost akreditovanou certifikaci udělovat.

 

Certifkát ISO 9001 společnost Renova zpět získala až v říjnu letošního roku. Jednatel společnosti Libor Špatenka se hájí, že Renova má platný certifikát a odmítá dále  na toto téma jakkoliv komunikovat. Zmiňovaný certifikát je vystaven jen na servisní služby společnosti Renova, nikoliv na pro celý rozsah služeb společnosti Renova, například pro zkušebnu vodoměrů a měřičů tepla.

To, že Renova neměla platné akreditované certifikáty ISO potvrzuje i její auditor. Bohumil Mazanec.

Na auditora Bohumila Mazance se dokonce Renova odkazuje na svých webových stránkách. Od roku 2006, kdy certifikát ISO9001 Renově  zanikl, používá právě jeho doklad. Podle zjištění reportérů AKTU.cz jde ale o bezcenný kus papíru, který s normou řízení kvality typu ISO 9001 nemá nic společného. Navíc od roku 2014 Mazanec není oficiálním auditorem kvality. A tudíž v těchto letech nemohl ani tuto činnost vykonávat.  Dokládá to vyjádření české společnosti pro jakost.

 

Redakce AKTU.cz v současné době pracuje i na vyhraných výběrových řízeních společnosti Renova, kde byla  předkládána dokumentace včetně falešných či neplatných certifikátu o splnění normy ISO. Podle oslovených odborníků, to může hraničit s trestným činem podvodu a nekalé hospodářské soutěži.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture