Máme neprůstřelky pro třetinu našich lidí, tvrdí dobře informovaný zdroj z pražské policie

0

Nekonečný problém s nedostatkem neprůstřelných vest vyvrcholil článkem v internetovém prostředí, kdy si údajný informátor z pražské Speciální pořádkové jednotky stěžuje, že stav neprůstřelných vest je přímo katastrofický. Přesněji, že téměř 400 policistů tohoto útvaru, si musí vystačit s 50 vestami. Dokonce informátor tvrdí, že ostatní kraje jsou na tom podobně.

Informace nejsou zcela pravdivé. Ke včerejšímu dni, kdy jsme reportáž připravovali a chtěli ji dnes vydat, měla Speciální pořádková jednotka v Praze k dispozici 158 funkčních vest. Tedy neprůstřelné vesty zhruba pro třetinu svých lidí.

Další kraje, kde jsou speciální pořádkové jednotky, jsou na tom lépe. V Ústí nad Labem má téměř každý policista funkční neprůstřelnou vestu ( Jde o poměrně nový a velmi dobře a moderně vybavený útvar) V Ostravě, by na tom měli být podobně a ke konci roku by měly některé vesty expirovat v Brně u zdejší Speciální pořádkové jednotky.

Problémem nákupu neprůstřelných vest jsou tzv. centrální nákupy a výběrová řízení. Právě ve výběrových řízeních se navzájem výrobci neprůstřelných vest napadají a výběrová řízení se nedaří dotáhnout přes centrální nákupy do konce. Proto se policejní prezidium rozhodlo, když se nedařilo po 4 roky vybrat firmu přes centrální nákup, dát peníze na pořízení balistické ochrany (neprůstřelných vest) jednotlivým krajům, které si nakupují vesty pro své lidi „ze svého rozpočtu“. Vše se dá poměrně lehce dohledat na internetových stránkách policie.cz.

 

O nekalých praktikách některých výrobců balistické ochrany jasně hovoří i test, při kterém se podařilo serveru Tíseň.tv získat jednu vestu zařazenou příslušníkovi ozbrojených složek ČR a provést na ni test na certifikovaném noži. Nůž bohužel prošel přes všechny vrstvy balistické ochrany, do které navíc byla přidána vrsta ochrany proti bodnutí. Tato vesta obsahovala i ocelové prvky, které norma jednoznačně zakazuje. ( Jde o možné odražení střely od ocelového prvku a možné následné zranění)  Tato vesta uspěla při výběrovém řízení protože byla lehčí než konkurence. Zároveň byla dražší než konkurence.

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture