Pietní akt k uctění památky padlých se zvrhl v demonstraci

0

Dnes v 11.00 dopoledne se před budovou Českého rozhlasu konal pietní akt k uctění památky obětí srpnové okupace. Je to přesně 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Po celý den budou v Praze probíhat připomínkové akce.

Piety se zúčastnili přední čeští politikové. Mezi nimi byl šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), primátorka Prahy Adriana Krnáčová nebo také premiér Andrej Babiš (ANO).

Před budovou Českého rozhlasu panovala velmi rozbouřená atmosféra, sešli se zde lidé s transparenty nesoucí nápisy jako „Babiš je lhář“ nebo „V pravdě je svoboda“ a vykřikující různá hesla. Ta byla směřována převážně k Andreji Babišovi.

Organizátoři neustále vyzývali lidi, aby se uklidnili a vytvořili místo pro pietu.
Celá akce byla organizována do několika částí a trvala jednu hodinu.  Začátek vzpomínkového aktu provázelo pokládání věnců, poté nasledovaly projevy politiků. Mezi nimi vystoupil také Radek Vondráček nebo premiér Andrej Babiš. Zrovna jejich projevy nebylo možné slyšet, kvůli skandování a pískání lidí, ti vykřikovali hesla jako „Hanba“, „Babiše do koše“ nebo „Stbáka tu nechceme“. Nakonec došlo ke slavnostnímu odhalení nově upravené pamětní desky a zazněla česká hymna.

Reportéři aktu.cz oslovili Marka Hilšera, bývalého kandidáta na prezidenta, a zeptali se ho na pár otázek. Podle něj reakce naštvaných lidí při celém pietním aktu byla adekvátní a zároveň důstojné uctění obětí. „Je pravda, že lidé pískali, když mluvil Andrej Babiš, myslím si, že oni jasně cítí, jaksi pokrytectví, které se skrývá za tím, když někdo umožní vstoupit do vlády komunistům, kteří vlastně oslavují tu okupaci“. Vyslovil také víru v to, že lidé by bojovali za svobodu a demokracii dnes stejně jako tehdy. Vyjádřil se i k prezidentu Miloši Zemanovi, který se akce nezúčastnil. „V době, kdy tak trochu ztrácíme paměť, myslím si že hlava státu by nám měla ty tragické události připomínat, proto abychom nezapomněli.“

Doprava kolem místa akce byla po celou dobu uzavřena. Pár minut po ukončení se znovu obnovila.

 

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture