Plavčíci v Aquaparku v Čestlicích, zakázali lékařům poskytnout topícímu se dítěti první pomoc, máme svědectví

8

Otřesný případ odmítnutí adekvátní první pomoci tonoucímu dítěti se odehrál v neděli 31. ledna v Aquapalace Čestlice u Prahy. Redakci zpravodajské agentury AKTU.cz se ozvalo hned několik svědků, podle kterých plavčíci odmítali nabízenou pomoc lékařů, kteří přišli do Aquapalace Čestlice jako návštěvníci.

Otec 6 letého chlapečka si údajně na chvíli odskočil a když se vrátil, nemohl už své dítě najít. Po dlouhých 5-ti minutách si ho všimli plavčíci na kamerách a  chlapečka okamžitě vytáhli a začali resucitovat.

Při této resuscitaci svoji pomoc nabídly jak diplomované zdravotní sestry,  tak dokonce lékaři, kteří byli v Aquapalace jako návštěvnici a původně dorazili za zábavou. To ale na údajný pokyn ředitelství Aquapalace plavčíci křísící dítě odmítli. Vyplývá to ze svědectví některých návštěvníků, kteří byli přímo u samotné resucitace a redakce zpravodajské agentury AKTU.cz s nimi má rozhovor.

Věc si převzali k šetření policisté, kteří musí jednoznačně určit kdo chyboval. Zdravotní stav chlapce je kritický.

Zdroj foto, video: AKTU.cz

Sdílejte:

8 komentářů

 1. Martina Hubnerová on

  Také jsem tam byla,užít si volno,když mi hlídal doma tatínek.Po dlouhé době jsem si vyrazila s kamarádkou za zábavou.Dodnes mám v sobě ten smutný pohled na dítě,kterému plavčíci dávají první pomoc a ještě dalších 10 min tam hraje hudba na plný pecky a soutěží se o vstupenky.Pak teprve hudba utichne kolem jdou lidi…jsou zvědavý…plavčíci je odhánějí,že tu není nic k vidění.Najednou slyším jak paní v plavkách říká…pustě mě k tomu dítěti…já jsem doktorka..puste mě k němu.Opravdu ji nepustili a vyhodili.Otec na zhroucení,ale uznávám,že ta největší chyba je u něj.Nikdy nevíte co se dítě napadne,když je chvilku bez rodiče…přece jen vlny vás vítají pojdte se pohoupat na vlnách….tak prostě šel.Nechat šestileté dítě a odejít na chvilku pryč je přeci jen chyba…kdyby to šlo vrátit neudělal by to.Dítěti by možná doktorka,,,,život nezachránila,ale pokusit se mohla.Vždy si myslím,že doktorka je víc než plavčík s kurzem…Nakonec se asi po 20min objevila jiná paní v plavkách,která se nenechala odbýt a šla chlapečkovi pomoc….záchranka přijela opravdu pozdě a chlapec začal dýchat až díky přístroji…Nevím jak dlouho to trvalo,ale mě to připadalo jako věčnost tak 50min.Dodnes si myslím,že kvalifikovaná doktorka ho mohla zachránit…Ještě doplním,že chlapeček byl vietnamské národnosti a jeho otec nemluvil česky,takže vlastně vůbec nerozuměl..že tam byla doktorka co chtěla pomoc.Chlapeček vypadal tak na 4 roky…byl to moc smutný pohled na dítě bez reakce.Je mi to moc líto.

 2. Páni reportéři – trošku mně nadzvedla vaše slova „Otřesný případ odmítnutí adekvátní první pomoci tonoucímu ……. “ Pracuji na záchrance a tak si dovolím k tomuto napsat pár řádků. V dnešní době – absolutního právního vakua ve zdravotnictví, se domnívám, že plavčíci – pokud tedy sami poskytli první pomoc a pouze odmítli pomoc někoho kdo o sobě prohlásil, že je lékař či sestra – postupovali naprosto v souladu s právním řádem a hlavně v zájmu toho – nedostat se do kriminálu. Kdyby předali záchranu dítěte někomu jinému než záchranné službě a kdyby dítě mělo nějaké následky, tak rodiče by z nich vysoudili i ty poslední peníze o trestním stíháním ani nemluvím. Pochybuji, že by potom vinu na sebe vzal lékař či sestra, kteří tam byli jako návštěvníci. A vedení Aquaparku by to na sobě také nenechalo – vy jste plavčík – vy jste odpovědný za poskytnutí první pomoci a nemáte nechat tuto pomoc poskytovat někomu o kom nic nevíte. Možná je to smutné, ale je to tak. A ještě jeden podobný příklad – vím o tom, že na záchrankách je příkaz – pokud posádka RZP (bez lékaře) bude např. na ulici někoho resuscitovat a půjde okolo lékař, který na záchrance slouží a poradí posádce např. jaký lék by měli pacientovi podat, tak tato posádka to učinit nesmí, protože tento lékař není ve službě – opět kdyby se něco stalo, tak je všechna odpovědnost na posádce RZP a případné žaloby a veškerá vina jde za touto posádkou – nikoliv za lékařem, který šel jen okolo. V době, kdy se lidi soudí kvůli pár korunám se nedivte, že si každý především kryje svoje záda. Proto by bylo vhodné – než začnete psát o OTŘESNÉM případu, aby jste vyslechli i druhou stranu.

  • My jsme chtěli, ale Aquapalace nekomentuje nic, protože vše šetří policie. My samozřejmě pokračujeme v reportáži. Uvědomuje si odpovědnost plavčíků, nicméně naším zájmem o celou záležitost vyplývají na povrch další skutečnosti, které nehovoří moc dobře ve prospěch plavčíků Aquapalace. Nás zase nadzvedává nekomunikace vedení a to jejich „strkání hlavy do písku“.

   • Gratuluji Jirko. Dříve Tvé reportáže byly objektivní a celkem zajímavé. Dnes už se Ti podařilo klesnout na úroveň krimi zpráv.
    Informace překrucuješ, ohýbáš a dramatizuješ. Každopádně jakožto anesteziolog, který už několik let jezdí i na záchrance na celou problematiku úplně jiný náhled než Ty. To, že nepustili „někoho v plavkách“ kdo se prohlašoval sestrou či lékařem k resuscitaci, tak to je naprosto lege artis. Protože pochybuji, že kdokoliv z kolegů měl na těle přilepený diplom či průkaz ČLK. Za druhé to, že tam byla „sestra“ ještě není záruka toho, že by poskytla u KPR lepší či dovolím si v některých případech dokonce adekvátní péči. A nezbyde než si položit otázku co víc zde zvládne byť i zkušený anesteziolog více než plavčík (záchranář) bez pomůcek a celého „pohodlí“ ve formě vybavení sanitního vozu? Lépe zaklonit hlavu? Masírovat hrudník o centimetr níže nebo přilepit elektrody AED o centimetr vedle?
    To co jsi předvedl je čirá demagogie a honba za senzací poněvadž divit se, že Ti poskytne vyjádření tisková mluvčí a cítit se dotčen ba co víc rozezlen? A že se nerozčiluješ, že záchranka s Tebou komunikuje cestou tiskového mluvčí a dokonce i policie Tě odkázala na tiskového mluvčího, ale tam je to v pořádku. Takže žádná nekomunikace, ale komunikace standartní cestou. Vytvořil jsi imaginární problém a ještě se chováš, jako když dítěti seberou lízátko.
    Jinak co se týče vyjádření, že „lékařka“ v plavkách vykonávala vysoce specializované úkony na úkor posádky to už je silně ad absurdum a byl bych hodně zvědav kdyby ta péče byla neadekvátní, jak by se to řešilo. Poněvadž i když se prohlásíš za příslušníka „stavu“, tak Tě to víceméně k ničemu neopravňuje. I když jsem já pomáhal u dopravní nehody, tak jsem se prokazoval identifikační kartou ze špitálu a následně k tomu vyplnil dokumentaci, což nějak z reportáže nevyplývá, že by se stalo. Takže jak již psal kolega tak i dle mého názoru by všechna odborná pochybení šly na vrub zasahující posádky, která připustila cizí osobu k vysoce specializovaným úkonům.
    A abych to shrnul, tak počínaje dnešním dnem přestávám sledovat Tvé reportáže, protože spíše než k objektivitě si upadnul k honbě za senzací.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..