Pražská 155 – originální metodické cvičení

0

Video ze cvičení bude přidáno dnes ve večerních hodinách

Cílem metodického cvičení bylo sjednotit a ukázat záchranné  postupy při jednotlivých modelových situacích a vzájemnou koordinaci posádek záchranných služeb v rámci hromadného neštěstí. Po každé modelové situaci, kterou absolvovala každá cvičící posádka, následovala konzultace cvičící posádky s příslušnými instruktory. Tady se vzájemně konzultovali chyby nebo jiné možné postupy při řešení právě skončené krizové situace. Zároveň se pak druhý den, vše ještě jednou probíralo a diskutovalo. Úkolů bylo hned několik, vybrali jsme (dle našeho úsudku), ty divácky nejatraktivnější.

1. modelová situace – kostel a svatba

situace měla představovat hromadné neštěstí, kdy několik útočníků se samopaly přepadne venkovský kostel, kde se koná svatba. Záchranáři dorazí na místo nic netušíc nebezpečí, které jim hrozí. Situace pak graduje tím, že posádky záchranářů musí ošetřovat zraněné ve stresu. V kostele jsou totiž stále útočníci, kteří začnou útočit i na záchranáře. Nejde o klasický teroristický útok tak, jak vídáme při jiných cvičeních. Uvězněné záchranáře pak vysvobodí útvar rychlého nasazení. Modelová situace měla simulovat hromadné neštěstí z řadou zraněných a zároveň nepředvídatelné další skutečnosti, které záchranáře mají stresovat.

 

2. modelová situace – zraněný bezdomovec

Posádky záchranářů mají za úkol vyjet do opuštěného skladiště, kde se nachází podle hlášení na linku 155 zraněný bezdomovec. Po příjezdu posádky a zahájení ošetřovaní zraněného figuranta na posádku začali dorážet ostatní figuranti (bezdomovci). Cílem cvičení bylo maximálně záchranářům zkomplikovat ošetřování a stresovat je. K tomu dokonale posloužilo i prostředí opuštěné výrobní haly či skladiště s téměř absolutní tmou.

 

3. modelová situace – dítě zraněné pádem z výšky v komplexu metra

Tato situace byla pro některé posádky stresující daleko více, než například kostel a svatba. Nejen, že se museli k případu prodírat skrz větrací šachty pražského metra, ale po příchodu na místo viděli dva chlapce, z nichž jeden, ten mladší spadl z výšky. Posádky měli za úkol mu poskytnou první pomoc, zjistit co nejvíce informací od druhého nezraněného chlapce a s pomocí hasičů z jednotky METRO, zraněného transportovat na povrch. Cvičení prověřilo mimo jiné metodiku úrazové mediciny a  spolupráci posádek záchranných služeb s hasiči

 

4. modelová situace – bezvědomí na Žižkovské věži

Toto cvičení bylo zaměřeno na fyzickou zdatnost záchranářů a správnou metodiku při ošetřovaní pacientu se zástavou srdce a poruchou dýchání. Posádky měli za úkol vyběhnout po schodech až nahoru do observatoře tedy 93 metrů.  Tady po velmi náročném výkonu poskytnout první pomoc ležícímu muži.

 

Závěř a ukončení

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture