Přes 40 jednotek hasičů bojovalo s rozsáhlým požárem restaurace u dálnice D10. Zachránit ji se jim nepodařilo.

0

Nezvykle rychle začala hořet restaurace Koliba na odpočívadle 17. km dálnice D10 na Mladoboleslavsku. Požár vypukl podle kuchaře kolem jedenácté hodiny dopoledne. Postupně se na místo sjelo přes 40 jednotek hasičů. Hořet začalo podle záběrů v pravém křídle budovy. Údajně od krbu v komíně.

Jednotky hasičů, které dorážely postupně na místo nejdříve musely lokalizovat ohnisko požáru. Z budovou restaurace na několika místech totiž nejdříve prostupoval hustý kouř bez plamenů. Budova která je celá ze dřeva pak začala velmi rychle hořet. Plameny se z ničeho nic obejvily i na druhém křídle. Hasičům rychle docházela voda a v jednu chvíli museli přestat hasit budovu. V tu chvíli byl vyhlášen zvláštní poplachový stupeň. Jinak také stupeň „Z“. V praxi to znamená že počet jednotek je více než 16, v rámci IZS zabezpečuje součinnost složek VZ, hejtman nebo další pověření funkcionáři prostřednictvím operačního střediska a dispečinky složek IZS. Také se tento stupeň používá například jedná-li se o události, kdy jsou ohroženy celé urbanistické celky, plochy území nad 1 km2 nebo tisíce osob.

V tomto případě šlo velký počet nasazených jednotek. V místě kde je čerpací stanice a kolem dokola les totiž chybí vodní zdroj. Hasiči tedy neměli kde brát vodu a proto byla dovážena kyvadlově. Tento způsob vyždaduje dostatečný počet cisteren v místě zásahu a to nebylo zpočátku vůbec možné.

zábranit šíření požáru se podařilo až po nasazení vrtulník BELL 412 policie ČR s tzv. Bambi vakem. Na podvěs vrtulníku se připevní nádoba s propustným dnem a z výšky nad požárem se dno uvolní. Množství vody pak nateče přímo do požářiště. Škoda zatím není výčislena ale půjde do desítek milionů. Není zatím známa ani příčina požáru. Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Velkou komplikací zasahujících hasičů byli řidiči, kteří zastavovali podel dálnice a chodili se divát na požár. Svými auty tak velmi často blokovali příjezdy hasičů. Jejich auta totiž stála podel sjezdů i přímo na dálnici.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..