Při požáru na Hájích v Praze musel papoušek Oskar do „nemocnice“. Nadýchal se zplodin hoření

0

Hořící peřiny létali z okna v osmém patře při požáru bytu dnes večer kolem osmé hodiny v Cyprichově ulici v Praze na Hajích. Vyhazoval je ven muž, který byl při požáru v bytě. Použil i hasící přístroj, který ale nebyl na hašení dostatečně účinný. V bytě společně s ním bylo i několik papoušků, které se snažil primárně zachránit před požárem a silným kouřem.

Operační středisko hasičů vyslalo na místo více jednotek, protože nebylo hned z počátku jasné, co vlastně hoří a jak moc je požár nebezpečný. Postupně se pak síly redukovaly. Proč začalo hořet je v šetření.

Při příjezdu hasičů byl požár peřin pod kontrolou. Jeden muž při požáru byl lehce popálen a byl předán záchranné službě. Zůstal na místě a nebyl hospitalizován. Komu se po požáru přitížilo byl papoušek Oskar. Toho musela speciální zvířecí záchranka převézt na veterinární kliniku, kde dostal kyslík a bude o něj postáráno. Následující noc by měla rozhodnout zda přežije.

Při hoření uniká oxid uhelnatý a další toxické plyny, na které jsou plíce ptáků daleko více náchylnější než například savci. Mají totiž mnohem složitější dýchací systém. Proto jsou ptáci extrémně citliví na zastoupení toxických látek v ovzduší a několik století se např. kanáři využívali v dolech pro detekci jedovatých plynů, například metanu. To co bylo pro člověka neškodné, kanára okamžitě zabilo. Byl to jasný signál k tomu štolu okamžitě opustit.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture