Příjezdy do Prahy kontrolovala cizinecká policie. Hledala nelegální migranty

0

Na celkem čtyřech stanovištích, která byla jak na Pražském okruhu D0, tak na přilehlých místech, prováděli kontroly  policisté pražské cizinecké policie, ale také policisté dopravní služby, služby kriminální policie a také příslušníci Celní správy ČR oblast Praha.

S ohledem na přítomnost všech těchto vyjmenovaných složek byli řidiči a jejich vozidla podrobeni komplexním kontrolám. Pozornost jsme tedy věnovali tomu, zda se řidiči a posádky vozidel zdržují na území ČR legálně, zda mají v pořádku všechny doklady a zda vozidla splňují technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích.

U řidičů nákladních vozidel dopravní policisté a celníci prověřovali, zda šoféři dodržují sociální předpisy, tedy zda nepřekračují povolené doby jízdy, odpočinky a pauzy vykonávají v předepsaných termínech a zda je jejich náklad přepravován v souladu s platnou legislativou a s podmínkami přepravy stanovenými pro ten který druh zboží.

Pro provedení komplexních kontrol jsme na jednotlivých stanovištích měli i speciální techniku. K pátrání po nelegálních migrantech nám přivezli kolegové z jihočeské policie HeartBeat detektory, které jsou schopny detekovat tlukot srdce uvnitř nákladového prostoru, aniž bychom museli porušovat celní plomby a do tohoto prostoru fyzicky vstupovat.

Ke kontrolám řidičů náklaďáků jsme měli k dispozici vozidlo vybavené speciálním softvérem pro čtení a kontrolu digitálních tachografů a elektronickými váhami. Na „spěchající“ řidiče si „posvítil“ radar a na případná odcizená vozidla zase pátrací kamera, která je schopna ve vteřině načíst registrační značky projíždějících aut a zhodnotit, zda je kradená „jen“ tato značka, nebo celé auto.

V neposlední řadě nesmím zapomenout zmínit na kolegu psovoda z Celní správy ČR, který sebou měl psy vycvičené na vyhledávání drog, tabáku a dalších podobných produktů.

A výsledky akce jsou odpovídající jejímu rozsahu. Policisté a celníci zkontrolovali celkem 182 vozidel, 241 osob a automatizovaný pátrací systém prověřil 17.045 vozidel, zda nejsou kradená. Při tom odhalili celkem 67 různých deliktů.

Konkrétně se jednalo o jednoho zahraničního neřidiče, který měl navíc na území naší republiky vysloven zákaz řízení motorových vozidel, tři řidiče, kteří za volant usedli pod vlivem alkoholu nebo OPL. Další tři řidiče policisté oznámili pracovníkům veterinární správy pro porušení přepravy zboží živočišného původu. S jednou kontrolovanou osobou zahájili policisté správní řízení k vyhoštění z ČR.

U sedmačtyřiceti řidičů policisté zjistili delikty na úseku dopravy, kdy tito překročili povolenou hmotnost pro přepravu nákladu, překročili povolenou rychlost, nebo jejich vozidlo nebylo technicky v pořádku. Takovým řidičům uložili policisté pokuty v celkové výši 25.300,- Kč.

U devíti kontrolovaných osob celníci zjistili, že mají dluh vůči státní správě a přímo na místě od nich vybrali hotovost za víc než 20.000,- Kč. Dalším třem řidičům kamiónů uložili dopravní policisté za porušení sociálních předpisů kauce v celkové výši bezmála čtyřicet tisíc korun.

por. Mgr. Tomáš Hulan 26. 6. 2019

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..