První únorová neděle byla pro hasiče náročná, takřka se nezastavili

0

Avizovaná výstraha, kterou meteorologové vydali na neděli 3. února pro Středočeský kraj, se vyplnila na sto procent. Výstraha byla vydána na intenzivní sněhové přeháňky pro celé Čechy, tudíž se kalamita nevyhnula ani našemu kraji. Složky IZS, zejména i hasiči se tedy rozhodně nenudili.

Už v noci zaznamenali operátoři tísňové linky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje zvýšený počet událostí. Od půlnoci do sedmé hodiny ranní zasahovali hasiči u 24 událostí, z čehož v 16 případech šlo o odstraňování stromů, převážně padlých do silnic.

Od sedmé do dvanácté hodiny byla tísňová linka plně vytížena a počet hovorů stále narůstal. Proto bylo nutné posílit stávající směnu o tři operátory. Za uvedenou dobu operátoři odbavili 153 událostí. Ve většině případů šlo opět o popadané stromy nebo ulámané větve. V několika případech hasiči zasahovali u dopravních nehod, které se ale obešly bez vážnějších zranění, nebo pomáhali vyprostit vozidla z příkopů.

Nejvíce zasažené byly okresy Benešov, Beroun a Příbram, kde profesionální i dobrovolné jednotky zasahovaly nejčastěji. Například na tenisových dvorcích ve Vlašimi se pod tíhou napadaného mokrého sněhu propadla nafukovací hala, která v tu dobu ale byla prázdná, takže k žádnému zranění nedošlo. Když hasiči odklidili sníh, tak se halu podařilo opět nafouknout.

Od dvanáctí do dvaceti hodin se počet zásahů ještě zvýšil a napříč celým krajem hasiči zasahovali u 175 událostí. Po dvacáté hodině se situace poměrně uklidnila, do půlnoci tak do statistik přibylo „pouze“ 58 záznamů. Nejméně jich za celý den bylo v okresech Nymburk a Mělník.

HZS Středočeského kraje eviduje za neděli 397 událostí – v některých případech šlo o vícenásobné zásahy. Při obrovském počtu zásahů spojených převážně s likvidací stromů nedošlo k žádnému zranění zasahujících hasičů.

This slideshow requires JavaScript.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture