Slavnostní vojenská přehlídka uzavřela na víc než hodinu Evropskou třídu. Na konci byly vypuštěny dýmovnice v barvách trikolory

0

Dnes odpoledne za účasti prezidenta České republiky Miloše Zemana a dalších významných osobností proběhla slavnostní vojenská přehlídka na Evropské třídě.

Přehlídka začala ve 14.00 hodin na Praze 6 a trvala jednu hodinu. Odstartovala ji česká hymna a krátký projev prezidenta Miloše Zemana. Přehlídky se zúčastnily jednotky Armády České republiky s jejich technikou, Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru ČR, Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, Městské policie hlavního města Prahy, Celní správy ČR a jednotek Hradní stráže a Čestné stráže AČR.

Přes chladné a deštivé počasí se na přehlídku přišlo podívat spoustu lidí, přihlíželi i místní z oken a balkónů. Evropská třída byla zcela uzavřena. Po zahrání státní hymny a projevu prezidenta ČR odstartovala přehlídka, která začala pochodem jednotlivých jednotek. Mezi nimi šli i psovodi se smuteční páskou na paži za nedávno zahynulého vojáka v Afganistánu. Zhruba po půl hodině nastoupilo na scénu defilé techniky.

Letecká část přehlídky byla z důvodů špatného počasí omezena. Z armádní techniky se představili stíhací letouny Gripen, které kvůli nepříznivému počasí bylo pouze slyšet. Na úplný závěr proletěly bitevní vrtulníky Mi-24, které vypustily dýmovnice v barvách trikolory.

Novinkou oproti roku 2008 byla účast Čestné stráže ozbrojených sil Slovenské republiky a čestných jednotek Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie se státními vlajkami. Do přehlídky byla tentokrát zapojena také Aktivní záloha ozbrojených sil ČR.

Do přehlídky se zapojilo přes 4 tisíce osob a více než 200 kusů techniky, z toho 3425 vojáků Armády České republiky a 835 příslušníků složek Integrovaného záchranného systému, Městské policie hl. m. Prahy a Celní správy ČR.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture