Strom spadl na lanovku, na sedačkách uvízli lyžaři. Na místě zasahuje vrtulník

0

Krátce před jednou hodinou odpolední přijali policisté informaci o nehodě na Orlickoústecku. Na lanovku ve Ski areálu Bukova hora spadl strom, který přerušil provoz. Na sedačkách zůstali lyžaři. Na pomoc byl povolán vrtulník.

Na místo zamířily jednotky hasičů, zejména hasičů – lezců, ti se budou snažit dostat uvězněné lyžaře ze sedaček dolů. Pracovníci Ski areálu odřezali strom a pokusili se nahodit zpět lano, aby lanovka v nouzovém režimu svezla lidi do bezpečí. To se jim bohužel nepovedlo, proto byla na místo povolán vrtulník. Zatím není jisté, jestli je někdo zraněn. „Naštěstí se ale jedná o moderní lanovku, která je vyhřívaná, lidé jsou v dobrém zdravotním stavu. Evakuace probíhá tak, aby do hodiny byli ti lidé dole“ řekl České televizi kolem 14:20 náčelník Horské služby Orlických hor Josef Hepnar.

Provoz střediska je momentálně mimo provoz. Jedná se o čtyřsedačkovou lanovku na Červené vodě, ta měří 1688 metrů. Jedná se o nejdelší a nejrychlejší lanovou dráhu v Orlických horách.

Při zásahu na lanovce ve zmrzlém prostředí jde o minuty. Největší problém je čas. I dojezd jednotek je samozřejmě problém. Rozhodují klimatické podmínky. Lidé, kteří na lanovce sedí, jsou oblečení na lyžování, nikoliv na sezení. Lanovka byla naštěstí moderní a vyhřívaná.

AKTUALIZACE – Na záchraně osob ze sedačkové lanovky se podílí lezecká družstva hasičů a ostatních složek IZS. Hasiči jsou rozděleni do úseků a v tuto chvíli je zachráněno již sedm lyžařů. Na místě jsou také tři horské služby z Čenkovic, Jeseníků a Říček.

AKTUALIZACE II – Na lanovce by se mělo nacházet 71 osob, není hlášeno žádné zranění. Na místě zasahují dva vrtulníky. Evakuace stále probíhá

AKTUALIZACE III – V 16:17 byla evakuace na lanové dráze v Bukové hoře ukončena. Velitel zásahu vydal rozkaz k provedení ještě jedné kontroly celé lanovky, aby se ubezpečil, že skutečně na lanovce nikdo není. Záchrana probíhala jak z vrtulníků, tak i ze země. Mezi uvězněnými byli i děti.

This slideshow requires JavaScript.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture