Třináct dní bojovali hasiči s požárem skládky. Nedařilo se najít ohniska požáru.

0

Skládka u Stašova na Berounsku začala hořet v 11 hodin 11. září. Na místo se okamžitě sjely jednotky z blízkého okolí. O tomto požáru jsme informovali zde: http://www.tisentv.cz/2016/09/pozar-skladky-na-berounsku-hasici-z-okolnich-vesnic-zasahuji-v-dychaci-technice/

Až po 13 dnech, podařilo ale skládku kompletně uhasit. Na místě zasahoval i speciál ze Zbirohu.

V průběhu zásahu první den byly na místo povolány další dobrovolné jednotky potřebné na střídání zasahujících hasičů.  Zálohu na stanici Hořovice v té chvíli zajištovala jednotka dobrovolných hasičů z Hostomic a na stanici v Berouně jednotka z Chyňavy. Po celou dobu náročného zásahu byli hasiči vystaveni prašnému prostředí a okolním teplotám kolem třiceti stupňů Celsia, proto velitel zásahu střídal hasiče po patnácti minutách a zajišťoval pitný režim, aby nedošlo k přehřátí jejich organismu. V 16:42 hodin byla nahlášena lokalizace požáru a po dalších třech hodinách se jednotky začaly vracet zpět na základny. Místo požáru hlídala jednotka SDH Bavoryně.

V pondělí 12. září vyjela na skládku těžká technika, kterou si sehnal její provozovatel. Skrápění odtěženého odpadu zajišťovala technika CAS 30 z Berouna. Tato činnost probíhala celý den a večer byl zásah opět přerušen. V průběhu noci z 12. na 13. září oznámil vrátný ze skládky nález nového ohniska o velikosti přibližně 1 x 1 m a zásah pokračoval celou noc. V následujících pěti dnech pokračovalo odtěžování a prolévání odpadu a hledání dalších skrytých ohnisek za pomoci termokamery. V dalších dvou dnech hasební práce neprobíhaly, na místě byl prováděn pouze monitoring. V úterý 20. září při opětovném kontrolním měření termokamerou objevil velitel zásahu další ohniska, a proto na místo opět povolal hasičské jednotky. Dohled v nočních hodinách zajistila jednotka SDH Bavoryně, kterou vystřídala jednotka hasičů ze Svaté.

Ukončení zásahu a předání místa proběhlo v pátek 23. září, tedy třináctý den od nahlášení požáru. Zásah byl pro všechny hasiče velice náročný jak po fyzické, tak po psychické stránce, a to především z důvodu, že nebylo jasné, zda už bylo nalezeno hlavní ohnisko, a tím se složitě odhadoval další vývoj nasazení sil i prostředků.

V článku byla použita část tiskové zprávy hasičů Středočeského kraje.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture