Účastnice kurzu IPRK zachraňovaly zraněné u simulované dopravní nehody. Zážitkový kurz první pomoci probíhal dva víkendy

0

První a třetí prosincový víkend se konal zážitkový kurz první pomoci, který pořádal IPRK. Redaktoři AKTU.cz celý průběh kurzu natáčeli a redaktorka si dokonce zahrála zraněnou osobu při autonehodě.

Kurz IPRK Zdravotník je zážitkový kurz akreditovaný MŠMT. V rámci kurzu účastníci zažijí čtyři dny plné poutavé výuky a zejména praktického tréninku a zážitkových simulací. Kurz je unikátní svým komplexním zaměřením, zúčastnění se tak naučí poskytnout účinnou první pomoc v široké škále situací a to od těch nejakutnějších stavů, kdy správná reakce může zachránit život, až po situace méně závažné, ale o to častější v běžném životě či zaměstnání. Celým kurzem provází zkušený instruktorský tým s praxí u záchranných složek a samozřejmostí je i přítomnost lékaře a záchranáře.

V rámci čtyřdenního kurzu se účastníci naučí zvládnout komplexně první pomoc nejen při akutních situacích. Díky časové náročnosti kurzu je prostor pro nácviky a naučit se tyto poznatky aplikovat v reálných situacích. První den byl věnován základům první pomoci, resuscitaci, přístupu k bezvědomému včetně volání záchranné služby a zvládnutí komunikace s dispečinkem. Instruktor Filip přednášel o tom, jak s dispečinkem na záchrance komunikovat „Nesnažte se určovat diagnózu, ale popište, co se stalo a co vidíte.“ Další den byl věnován závažnějším úrazům, jako je vnitřní krvácení, poranění páteře, úrazy hlavy apod. Program prvního víkendu byl proložen několika cvičnými zásahy (zážitkovými simulacemi), kde si účastnice vyzkoušely aplikovat nové dovednosti v situacích, kdy samy řešily zásahy u „zraněných“ instruktorů. Během prvního víkendu účastnice také řešily dvě nehody s větším počtem zraněných, kde si vyzkoušely i potřebu správného určení priorit ošetření.

Druhý víkend byla instruktorem IPRK, který je rovněž policejním psychologem připravena simulace dopravní nehody s namaskovanými simulanty, tak aby vše vypadalo autenticky. Naše reportérka si zahrála roli zraněné osoby, která je po autonehodě zmatená a má krátkodobou ztrátu paměti. Další zraněnou osobou byl řidič s infarktem. Posledním zraněným byl sražený student. Celou nehodu si vyzkoušely účastnice ve dvou skupinkách, v první skupině byly tři a ve druhé už jen dvě, o to to bylo náročnější, obzvlášť když zmatená redaktorka neustále opouštěla vůz, ve kterém měla čekat na příjezd záchranky. Účastnice mezitím resuscitovaly zraněného řidiče a věnovaly se sraženému chodci. Zmatená osoba jim to ale vůbec neulehčovala a během resuscitace si přesedla na místo řidiče a nastartovala auto. Účastnice to neměly vůbec jednoduché, po celou dobu simulované nehody musely jednat samostatně a bez pomoci instruktorů. Stejně jako u reálné nehody, komunikovali po telefonu s operátorkou linky 155 (na speciálním čísle), která je stejně tak instruktorkou IPRK. Po simulaci následoval rozbor a zpětná vazba od instruktorů.

Poslední den kurzu instruktoři simulovali dva případy, u kterých se vystřídaly všechny účastnice. Vyzkoušely si jak jednat s agresivním pacientem s nožem v ruce, kterým se pořezal a odmítá pomoc a druhé stanoviště bylo u osoby s cukrovkou, které se udělalo nevolno. Děvčata tak měla reagovat jak na agresivní chování zraněného, tak na osobu v malátném stavu u které neznají příčinu ani její diagnózu.

Účastnice kurzu IPRK zachraňovaly zraněné u simulované dopravní nehody¨

Zajímavým poznatkem je, že takových kurzů se účastní spíše ženy než muži a to v každém věku – od studentů až po aktivní důchodce, největší skupinu pak tvoří účastníci ve věku 25 až 35 let. Podle instruktora Filipa Štracha je motivací účastníků jednoduše to, že chtějí být schopni adekvátně reagovat při různých situacích, kdy je třeba poskytnout první pomoc či mnohem závažnějších situacích. Pro některé je motivací k účasti na kurzu i předchozí vlastní zkušenost s krizovou situací.

Absolventi tohoto kurzu mohou působit na táborech, školách v přírodě a všechny takové akce, kde mají na starosti děti a jsou v roli zdravotníka. To může být také důvodem proč jsou zájemci o kurz převážně ženy. Absolventi kurzu IPRK Zdravotník jsou především schopni poskytnout laickou první pomoc při akutních stavech základy první pomoci, ať už doma, na ulici nebo u dopravní nehody. Důležitou dovedností je i správné vyhodnocení situace a komunikace s dispečinkem záchranné služby na lince 155. V roce 2019 bude kurz pro IZS a pro pracující s mládeží se slevou 20%.

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture