Video: Lidé znají svá práva, ale neznají své povinnosti, říká Městká policie v Praze v reakci na video ze zákroku z 28. října.

3

Na internetu se objevilo po 28. říjnu video ze Staroměstského náměstí, kde dvojice strážníků řeší se známým a kontroverzním taxikářem Zděnkěm Ponertem zábor veřejného prostranství. Do zákroku strážníků vstupují přihlížející lidé a brání tak v komunkaci strážníků s přestupcem.

Situace vygraduje, kdy se muž z davu představí jako novinář a chce po strážnících nějaké vysvětlení. Prokázat se ale jako novinář nechce. Proto ho strážníci ze zákona o obecní policii vyzvou k předložení dokladů. Podle tvrzení strážníků a následné vnitřní kontroly městské policie, vyplývá, že by muž mohl objasnit vyhrocenou situaci kolem nelegálního petičního stánku – tzv. záboru veřejného prostranství. Strážnici se tak domnívají a je to patrné i z videa, protože muž, který se představuje na videu jako Pavel Hlávka, několikrát do jednání strážníků s přestupcem vstupuje. Prokázat svoji totožnost, ale strážníkům nechce. Údajně u sebe ani nemá patřičné doklady.

Dále je na videu vidět, jak strážník opakuje svoje výzvy a poučuje muže o tom, že se dopouští protiprávního jednání. I přesto muž neuposlechne a snaží se odejít z místa. Na to reagují strážnici MP výzvou a zadržením muže za použití donucovacích prostředků.

Podle vnitřní kontroly MP, strážníci postupovali přesně podle zákona o obecní policii. Dokonce v případě ,že se osoba snaží z místa odejít mohou být podle patřičného zákona použity donucovací prostředky. Obecní policie má podle zákona pravomoc sama na místě události rozhodovat o případném zákroku a nemusí podle zákona čekat na Policii ČR.

Zákon o obecní policii jednoznačně říká, že občan je povinnen předložit na výzvu strážníka platné doklady o své totožnosti. Důvody, které může mít strážník k výzvě jsou přesně specifikovány v zákoně o obecní policii. Mimo jiné je to například podání vysvětlení, jak tomu bylo na tomto videu. Pokud osoba nemá u sebe platné doklady, může osobu strážník ze zákona o obecní policii předvést i za použítí donucovacích prostředků na služebnu. Je to hlavně z důvodu, kdyby osoba byla v pátrání a chtěla z místa události utéct.

Případ ze Staroměstského náměstí bude mít dohru na magistrátu. Tady muži, který odmítl prokázat svoji totožnost hrozí pokuta do deseti tisíc korun. Je to za přestupkové jednání neuposlechntí výzvy. Zábor veřejnoho prostranství bude magistrát řešit v přestupkovém jednání také.

Naopak na strážníky městské policie bylo podáno trestní oznámení za nepřiměřený zákrok. Věc tak musí vyšetřit policie.

 

Sdílejte:

3 komentáře

  1. Velká škoda,že se proti takovým dobytkům,jako je pán v červené bundě,nepostupuje mnohem tvrději. Obdiv strážníkům,protože na tohle bych nervy neměl…Zasloužil by pěknou nakládačku. Ohání se slušností,ale sám se slušně nechová. A dav jen tupě pokřikuje,ale k akci se neodváží nikdo… hrdinové 😀

  2. Znáte Dobře on

    Aha, vy policejní LOPATY držte radši ty své hloupé zobáky, jelikož jste poskoci vládní mafie a jste těmi kdo zde na povel terorizuje obyvatele, ať už vědomě či ne, špína je na vašich rukou, pro teplé místečko jste schopni i vraždit vy policejní odporné špíny. To si o vás myslím, adresu a jméno už znáte a vzkazuji vám vyližte mi řitní otvor, a varuji vás před čímkoli co by jste vůči mě chtěli podniknout, říkám předem varuji dopadne to špatně ! Já říkám pravdu, nikdy bych si nedovolil někomu křivdit, znám hodnoty a mám je zdravé, ten kdo je tady psychopat nejsem já ale blížíte se k tomu vy ! Za pravdu i zemřu a jsem na to připraven tak poďte !

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture