VIDEO: Ohlédnutí za včerejší skvělou prací pražské policie

0

Vše začalo v 8:15, kdy mladý, pětadvacetiletý Lotyš, který je podle posledních informací pozitivní na HIV a má žloutenku, vylezl na cimbuří skladu Národního divadla a začal házet cihly na kolemjdoucí. Policie, která přijela na místo okamžitě zabezpečila okolí, aby Lotyš nemohl nikoho zranit. Na místo se dostavil vyjednávací tým, který dlouhé hodiny jednal v ruštině a angličtině. Support mu dělala Speciální pořádková jednotka, hasiči i záchranáři. Všichni museli být ve střehu celou dobu, protože nikdo nevěděl, co Lotyš provede. Priorita byla jasná. Zachránit muže, který byl zjevně pod vlivem nějakých omamných či psychotropních látek, anebo byl psychický velmi silně narušen. Zachránit ho bez zranění a bez zranění vlastních lidí.

Vyjednávání trvalo přes 15 hodin, mezi tím pozornost a důvěru vyjednávači získávali cigaretami, jídlem a pitím. Cimbuří bylo přístupné z  jediného místa, a to žebříkem ze střechy. To stěžovalo jak komunikaci vyjednávačům, tak i pro případný zásah to nebylo ideální. Proto policisté zvolili zásah až jako krajní řešení.

Muž byl ve velmi dobré fyzické kondici a jeho vyhrožovaní skokem dolů by při případném zákroku mělo fatální následky. Vyjednavači odvedli bravurní výkon. Muž chtěl několikrát skočit dolů, ale vždy se mu to podařilo rozmluvit. Komunikace s ním byla podle našich informací velmi náročná. Muž jednu chvíli vůbec nereflektoval na policisty. V jinou chvíli pak chtěl skočit dolů a vypadal velmi odhodlaně. Vyjednavači ho přemluvili, ať skočí směrem na stříšku k nim. Nakonec se muž ani k tomuto skoku neodhodlal.

Finální zákrok přišel kolem 23. hodiny. Policisté počkali na úplnou tmu a na moment, kdy muž byl už unaven. Vyjednávání převzali muži ze zásahové jednotky, a to proto, aby mohli v případě neúspěchu rychle zasáhnout. Nešlo o to muže eliminovat, ale zachránit. A to se jim povedlo. Muž sice nereflektoval na jejich nabídku pomoci, proto musel následovat zákrok, naštěstí byl tak rychlý, že muž nestihl skočit dolů z cimbuří. Policisté při zásahu použili taser.

Muž byl převezen na psychiatrickou ambulanci, kde pravděpodobně nějaký čas zůstane. Zda-li byly ve hře drogy, ukáže až policejní vyšetřování. Škoda na majetku je přibližně 100 000 tisíc korun.

 

Sdílejte:

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Hide picture